Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Ibiza - História

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Nedávne archeologické vykopávky dokazujú, že prvé osídlenie na Ibize a Formentere sa datuje naspäť o 3000 rokov.

Hrob nájdený na ostrovčeku Formentera pochádza z r. 1600 p.n.l., jaskynné maľby v Ses Fontanelles (severne od San Antonia) sú z r. 800 p.n.l., bronzové sekery a disky nájdené v blízkosti San Juana a San Augustina sa datujú do r. 700 p.n.l.  

Kartáginci objavili ostrov a založili mesto Ibiza, ktoré sa radí medzi najstaršie mestá v Európe. Pomenovali ho Ibossim, takže jeho názov bol podobný súčasnému.

Pôvodní obyvatelia Kartága boli Feničania, Rimania ich nazývali po latinsky – Punic. Kartáginci boli obchodníci a tak sa Ibiza stala dôležitým obchodným centrom.

Slávny Hanibal sa pravdepodobne narodil na ostrove Ibiza, v kraji Conejera, ktorý sa rozkladá pri pobreží letoviska San Antonio.

Rimania nazývali Ibizu Ebusus. Ostrov nebol súčasťou rímskej ríše. Zachoval si svoju nezávislosť. Dôkaz o rímskej prítomnosti je pri vstupe do starého mesta, kde sú dve rímske sochy a v Sante Eulalia, v ktorej rímsky most preklenuje rieky pri vstupe do mesta. Nedávno bol tento most zreštaurovaný.

Arabi prišli na ostrov v 9. storočí a zotrvali tam vyše 500 rokov. Nazývali ho Yebisah. Arabsky vplyv cítiť i v súčasnosti – v tradičných zvykoch miestnych obyvateľov, pri konštrukcii domov, hudobných nástrojoch a najmä pri ostrovnom dialekte „Ibicenco“.

V starom meste postavili veľkú mešitu a zosilnili mestské múry. Ich zvyšky možno obdivovať i v súčasnosti. Pod ich správou zaznamenala Ibiza ekonomicky rozkvet. Soľné polia, poľnohospodárstvo a rybolov boli hlavným zdrojom príjmov.

Katalánci dobyli Ibizu 8. augusta 1235. Mesto Ibiza sa považovali v tých časoch za nedobytné vďaka geografickej polohe a opevneniu.

Keď ostrov začali ovládať piráti, Katalánci ako správcovia ostrova si ich radšej nevšímali. Aby sa miestni obyvatelia ubránili pred nimi, začali stavať masívne obranné kostoly s opevnenými múrmi. Tieto kostoly mali na svojich strechách rozmiestnené kanóny.  

Miestni obyvatelia stavali vyhliadkové veže popri pobreží. Z každej bol výhľad na ďalšiu. Najvýznamnejšia z nich sa nazýva Es Vedrá. V prípade nebezpečenstva sa na vežiach zapálil oheň.